Killzone historia cz.3 - wojny

środa, lutego 18, 2015

Zgodnie z obietnicą, trzecia część kalendarium Killzone. Tym razem pełna, do... teraz! (tzn. do punktu w którym stoi tamto uniwersum dziś, 18 lutego 2015 roku).


 • 2357, początek roku - plan Visariego jest prosty: by przywrócenie Vekty pod panowanie Helghanu się udało, należy uruchomić agentów-śpiochów w siłach ISA, by dokonali sabotażu. Generał ISA Stuart Adams neutralizuje vektańskie baterie obrony orbitalnej. Generał ISA Dwight Stratson, mający dostęp do danych wywiadowczych doprowadza do wyprowadzenia wojsk ISA z miast. Inwazję na Vektę poprowadzi generał Jospeh Lente, w czasie, gdy obrona orbitalna Vekty jest nieaktywna. Następnie, aktywować obronę orbitalną (pod kontrolą Helghanu) i przygotować się na odpowiedź floty UCA. Ogłosić, że Vekta należy do Helghanu oraz wykorzystać fakt, że flota UCA będzie zdziesiątkowana, a jej reszta zagrożona zniszczeniem przez fortece orbitalne i zmusić wojska UCN do poddania się. Wykorzystać zasoby obu planet oraz przejęte statki z floty UCA, by wzmocnić flotę helghańską.
 • Dalej, plan zakładał przywrócenie kontroli nad handlem w Alfa Centauri, blokadę Ziemi i zmuszenie UCN do uległości. Przejęcie floty i stoczni UCN by przejąć pełną kontrolę przestrzeni kosmicznej oraz podbicie pozostały kolonii było ostatnim elementem planu. A Ziemia miała zostać skazana na zagładę.
 • 2357, początek sierpnia. Plan Visariego początkowo działa jak w zegarku. Wyrusza flota inwazyjna na Vektę, druga flota związuje walką flotę ISA. W międzyczasie, jednostce zwiadowczej UCA udaje się uciec z układu. UCN jawnie głosuje za wysłaniem większości swej floty do Alfa Centauri.
 • 2357, koniec sierpnia. Inwazja okazuje się krwawą w skutkach dla obu walczących stron. Atak Helghastów zostaje zakłócony po tym jak helghański pułkownik Gregor Hakha zdradza i zabija głównodowodzącego inwazją. Vekta pozostaje wciąż w rękach ISA, lecz siły Helghastów dzięki przegrupowaniu się, stanowią znaczącą siłę. Zdrajca ISA, generał Adams zostaje zabity przez komandosa ISA, Jana Templara w czasie operacji odbijania platform orbitalnych z rąk Helghastów. W tym samym czasie, do układu przybywa flota UCA i helghańska pułapka nie udaje się. Drugi ze zdrajców w dowództwie ISA - generał Stratson, wciąż zostaje niewykryty.
 • Koniec Killzone 1.
 • 2357, wrzesień. Początek Killzone Liberation. Generał Dwight Stratson proponuje atak nuklearny na siły Helghanu stacjonujące na Vekcie, wiedząc, że propozycja nie zostanie przyjęta przez władze ISA. Broń nuklearna ma status politycznego taboo. Rada ISA początkowo nie zgadza się na to rozwiązanie, lecz Stratson nalega na debatę. Sercem programu nuklearnego jest baza Rayhoven. W tym czasie, na Vektę przybywa helghański generał Armin Metrac i przejmuje dowodzenie nad siłami Helghanu. Ofensywa rozpoczyna się na nowo. Celem jest baza Rayhoven, gdzie trwają obrady rady i dowództwa wojsk ISA nad nuklearnym "rozwiązaniem" Stratsona.
 • W celu wzmocnienia sił ISA, na planetę przybywają komandosi kapitan Jan Templar i sierżant Rico Velasquez. Dokonują sabotażu w bazie Metraca i dochodzi do załamania helghańskiej ofensywy. Dochodzi równiez do zdemaskowania generała Stratsona jako szpiega Helghanu. Ponadto okazuje się, że przeciągająca się dyskusja w sprawie użycia broni masowego rażenia jako formy obrony przed Helghanem była przykrywką do tego, by umożliwić Helghastom zdobycie kontroli nad arsenałem nuklearnym Vekty. Dodatkowo, w ręce Helghastów wpadły plany nowoczesnej broni ISA. 
 • Metrac decyduje się zgromadzić pozostałe siły Helgastów na północy i uderzyć na ISA w jednym wielkim ataku. W tym czasie, korzystając ze statku łowców nagród przewieźć plany broni ISA na Helghan. 
 • Do operacji odzyskania tajnych planów zostaje wysłana drużyna komandosów Rico Velasqueza. Muszą przeniknąć na helghański krążowik i dokonać sabotażu. ISA wspomagana przez flotę UCA niszczy siły Helghanu na Vekcie. Sytuacja w regionie zostaje ustabilizowana. UCA wycofuje się i poleca ISA ponowną blokadę Helghanu oraz podporządkowanie się komisarzowi UCN, gdy ten przybędzie do układu. Koniec Killzone Liberation.
 • Styczeń 2358. Rada ISA ustala plan działań, który stoi w sprzeczności z rozkazami UCN: a) usunięcie Helghastów jako zagrożenia militarnego, b) pojmanie Visariego i doprowadzenie do publicznego procesu, c) ustanowienie marionetkowego rządu na Helghanie po to by utrzymać planetę pod kontrolą, zapewniając jednocześnie godny byt obywatelom Helghanu (by nie stworzyć znów warunków, które spowodowały obecną wojnę).
 • Wrzesień 2358. Flota ISA startuje z Vekty i kieruje się na Helghan. To początek największej akcji zbrojnej w dziejach ludzkości.
 • Listopad 2358. Początek Killzone 2. Rozpoczyna się inwazja ISA na Helghan. Dwanaście grup bojowych, w tym grupa bojowa Mandragora pod dowództwem pułkownika Jana Templara, przybywa na orbitę planety. Wybuchają starcia z flotą Helghastów. Grupa bojowa Mandragora, uderza na Pyrrhus, główne miasto Helghanu. Drużyna Rico Velsqueza pod dowództwem kapitana Nevilla ma za zadanie pojmać autarchę. Tymczasem na orbicie walki się kończą, i flota ISA dokonuje permanentnej blokady planety.
 • Helghanie nie zamierzają się poddać. Kontruderzenie nuklearne w miasto Pyrrhus niszczy większość sił ISA szturmujących pałac imperatora. Wydzielona w tym czasie do zadań na pustkowiach, z dala od miasta, część wojsk ISA, w tym drużyna kapitana Nevilla unika masakry. W zaistniałej sytuacji decydują się zakończyć zadanie i dopaść Visariego. W krwawym szturmie na pałac, Rico Velasquez i Neville przedzierają się do wnętrza i Rico w gniewie zabija imperatora. Tymczasem, pozostałości floty Helghanu atakują statki ISA na orbicie, zmuszając je do przerwania blokady. Pozostałości grupy bojowej Mandragora pozostają na Helghanie. Koniec Killzone 2.
 • Maj 2360. Początek Killzone 3. Pół roku po śmierci Visariego, pozostałościom wojsk ISA udaje się opuścić powierzchnię Helghanu, dostać na helghańską stację orbitalną i dokonać porwania kilku myśliwców. W wyniku destabilizacji po śmierci helgańskiego wodza, nie udaje się inwazja na Ziemię. Przejęte myśliwce pozwalają ISA na zaatakowanie i zniszczenie eksperymentalnego krążownika, którego celem miało być zbombardowanie Ziemi, jako serca UCN, bombami petruzytowymi. Akcja spowodowałaby zniszczenie UCN, jako siły zdolnej zagrozić Helghanowi. Stało się inaczej - krążownik eksplodował na orbicie, a skutki eksplozji spowodowały zniszczenie floty Helghanu oraz części powierzchni planety.  Koniec Killzone 3.


Anomalie grawitacyjnie na zniszczonym Helghanie

 • 2390. Vekta jest podzielona - część planety zamieszkują uchodźcy z Helghanu, część Vektanie (dawna ISA). Niestety koegzystencja nie jest pokojowa i znów dochodzi do spięć. Następuje seria wydarzeń przedstawionych w Killzone Shadowfall. Nie przytoczę ich, bo wciąż gram w kampanię, nadmienię tylko, że proponowane jest użycie broni biologicznej...
 • 2391. (zaszyfrowane) gUR03RfRN3PU0QNGN0NG0GUR0JRNC84f0C38QHPGV84 0SNPVYVGL0JNf0QRfG38LRQb0h4S83GH4NGRYLa0qV3 RPG830fV4PYNV30UNf0f0hg6YRQ0GUR00V8JRNC840G 80N0fRP3RG0QRRCcfCNPR0YN083NG83L0S8303R1R3f R0R4TV4RR3V4Tb0pURPX0GUR0SYVTUG0Y8Tf0S38Z0g UR0fCV3R0P84G38Y0QRPX0S830N0YVXRYL0QRfGV4NG V84a0GUR40ZNXR0L8H30JNL0G80gUR0uN4TN30N4Q0C 38PH3R0N0G3N4fC83G0G80gUR0p3HVfR30U8YQV4T0G UR00V8JRNC84b
I to by było na tyle :)

Mogą Cię zainteresować...

3 komentarze

 1. Dzięki. fajna lektruka do kawki przy sniadaniu przed kompem w pracy;)Po pracy powrót do Schadaw Fall:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie można znależć kod deszyfrujący ostatni akapit? :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziś o 23 powrót do Extended Warzone :) A kod.. .zdeszyfruje się jak trzeba będzie zdeszyfrować!!!!

  OdpowiedzUsuń